Aktuality

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze využívat pro krátkodobé ubytovací služby

Dne 2. dubna letošního vydal úřad ombudsmana ČR tiskovou zprávu, v níž konstatuje, že stavbu lze užívat jen k povolenému účelu. Jde o řešení stížnosti obyvatel domu na byty využívané ke krátkodobému ubytování. Tím potvrdil již vydaná stanoviska některých měst či městských částí.

Češi se nevzdávají snů o vlastním bydlení

Podle Indexu budoucnosti bydlení finanční skupiny KB, který měří, jak česká populace vnímá situaci v oblasti bydlení, a její proměnu v době za deset let, se zjistilo, že osm z deseti Čechů vnímá v současné situaci pořízení vlastního bydlení jako nedostupné. Navzdory nedůvěře se ale nehodlají snu o svém bytě nebo domě vzdát.

Digitalizace katastru nemovitostí je dokončena

Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) spustil nový Portál katastru a zeměměřictví. Díky tomu si mohou lidé z pohodlí domova vyřídit i tak zásadní věc, jako je návrh na vklad do katastru nemovitostí. Nejen že to zvládnou sami během několika minut, ale navíc ušetří 400 Kč ze správního poplatku.

Hypoteční sazby stále pětiprocentní hranici neprolomily, zájem o hypotéky je oproti loňsku dvojnásobný

Hypoteční sazby stále pětiprocentní hranici neprolomily a už tři roky v řadě se pohybují nad ní. Průměrná nabídková sazba hypoték podle Swiss Life Hypoindexu na začátku dubna klesla meziměsíčně o další čtyři bazické body na aktuálních 5,01 procenta. Podle tohoto ukazatele nabízí banky nejvýhodnější sazby u tříleté fixace, konkrétně je to 4,71 procenta. Pod pětiprocentní hranicí jsou sazby u této fixace už pátý měsíc v řadě.

Než podepíšete smlouvu, zkontrolujte si lokalitu, kde budete bydlet

Vybírat nové bydlení je někdy složitější, než by se zdálo. Každá lokalita má totiž svoje plusy a mínusy a záleží na každém, co je pro něj důležitější. Pokud se rozhodujete, že se přestěhujete z města na venkov, je seznámení se s lokalitou důležitější než v opačném případě.

Nepodceňujte obecní vyhlášky ani domovní řád. Jaký je mezi nimi rozdíl?

V posledních týdnech jsem narazila na různé zprávy na diskusních fórech ohledně dodržování domovního řádu či vyhlášek vydaných obcemi. Týkají se – jak jinak – většinou hlučných akcí a prací v určitých denních dobách či hodinách, které nelibě nesou někteří sousedé. A kupodivu, většina názorů diskutujících se kloní k tomu, že není třeba respektovat žádné jiné nařízení, mimo nočního klidu. To ale není pravda. Domovní řád není zastaralá listina, a právě tak jako obecní vyhláška je třeba jej dodržovat. Pokud samozřejmě není v rozporu se zákonem.

Jak nevytočit svého realitního makléře?

Pojďme si první aprílový den trochu s nadsázkou říci, co vše dokáže zamíchat kartami ve vztahu realitního makléře s klientem. Předpokládejme, že jde o seriózního realitního makléře, kterých je většina, s patřičným vzděláním, dobrou praxí v oboru a znalostí místního prostředí. A pomiňme ty, o nichž píšeme na jiných místech, a kterým vzhledem k jejich chování pšenka právě nekvete. I když poté, co byl v roce 2020 přijat zákon o realitním zprostředkování, vyžadující nemalou úroveň odborných znalostí, se s živností realitních makléřů někteří méně dobří nebo nesplňující příslušné požadavky, museli rozloučit.

Potřeba studentského bydlení stále vzrůstá. Malé byty díky tomu zdražují

Na rozdíl od některých mladých lidí, kteří vyznávají přednosti „mamahotelu“, je mnoho takových, kteří se chtějí osamostatnit co nejdříve. Jednak to vyplývá z toho, že jdou studovat do jiného města, než je jejich bydliště, ale druhým důvodem je i fakt, že jejich styl bydlení se liší od toho, jak bydlí jejich rodiče.

Může více dědiců zdědit jeden družstevní byt?

S největší pravděpodobností nemůže. Respektive, je to složitější. Jestliže majitel členského podílu v družstvu zemře, stává se členský podíl předmětem dědického řízení. Ne tedy přímo byt, ale členský podíl. Dědic, který jej zdědí, pak získá i právo nájmu družstevního bytu. Ale dva dědicové zpravidla nemohou jeden družstevní podíl vlastnit.

Kde danit příjem z provozu ubytování či prodeje nemovitosti v zahraničí?

Nemovitosti vlastněné v zahraničí jsou dnes již mnohem běžnějším jevem, než bývaly. Situaci ulehčilo členství v EU i předpisy některých zemí, kteří dříve například neumožňovaly nákup nemovitosti fyzickou osobou. Je tedy pochopitelné, že se i zisky z těchto nemovitostí nebo z prodeje nemovitosti stávají předmětem daně. Kde se tyto daně platí a kde se přiznávají?